Jednym z najczęsciej pojawiających się pytań na początku przygody z padlem jest to, po której stronie kortu powinienem grać? Czy wybrać pozycję forhendową czy bekhendową? Każda z nich ma swoje zalety, wady, cechy i wymagania.
Padel to gra deblowa, w której zawodnicy mogą zająć na korcie dwie pozycje – bekhendową (po lewej stronie) i forhendową (po prawej stronie). Ważne jest, aby znać jakie dają możliwości, a także jakie wymagania są z nimi związane. Która strona kortu będzie dla Ciebie lepsza? Ten poradnik pomoże Ci to określić.
Wielu graczy zwraca uwagę, że ocena wyboru strony kortu jest nieco subiektywna. Istnieje jednak teoria, że bardziej „agresywnym graczem” jest ten, który gra na lewej stronie, a strona prawa przeznaczona jest dla zawodników lepiej czujących się w defensywie.
Gra na forhendzie (prawa strona kortu)
Zawodnik po prawej stronie ma teoretycznie bardziej defensywny profil. Podczas wymiany bardziej skupia się na kontroli i realizowaniu taktyki, niż na ataku. Można powiedzieć, że jego zadaniem jest poprowadzenie akcji tak, aby jego partner znalazł idealny moment na zakończenie jej mocnym uderzeniem.
Zawodnik forhendowy na ogół potrafi zagrać bardzo dokładnego loba, który służy do odzyskania pozycji na korcie i przygotowania się do natarcia na siatkę. Musi być bardzo szybki i zwinny, co pozwoli mu na ratowanie trudnych uderzeń rywali i skuteczną grę w defensywie.

Gra na bekhendzie (lewa strona kortu)
Gracz bekhendowy to ten, który musi objąć większą część kortu. Zawodnik grający po tej stronie, często przechodzi przez linię środkową na stronę partnera. Graczowi bekhendowemu jest znacznie wygodniej atakować piłkę zagraną przez środek dobrym forhendem, niż graczowi forhendowemu odpowiadać bekhendem. Chociaż może się to zmienić, jeśli gracz po prawej stronie jest leworęczny, wyjaśnimy to za chwilę.
Zawodnicy grający po lewej stonie, posiadają cechy ofensywne. Dysponują silnym uderzeniem, pozwalającym wybić piłkę poza kort. Teoretycznie to na nich spoczywa największa odpowiedzialność za zdobywanie punktów.

Zalety posiadania leworęcznego w parze
Wielu praworęcznych graczy szuka leworęcznego partnera. Para w takim zestwieniu, może swoim forhendem „zakryć” środek kortu. W tej sytuacji zmniejsza się odpowiedzialność gracza grającego na lewej stronie za konieczność pokrycia większej powierzchni kortu. W takiej konfiguracji odpowiedzialność jest podzielona między obu zawodników po równo.
Bardzo ważne jest, aby poznać i spróbować gry po obu stronach. Nie można zamykać się tylko na jedną pozycję. Trenując zarówno grę na forhendzie i bekhendzie, można stać się bardziej kompletnym zawodnikiem. W ten sposób poprawisz technikę i opanujesz wszystkie rodzaje uderzeń. Ponadto pomoże Ci to lepiej zrozumieć, jakie zadania na korcie ma twój partner.
Fot: World Padel Tour