//Poznaliśmy mistrzów Polski 2023
Filip-Olech Gabriel-Biliński

Poznaliśmy mistrzów Polski 2023

Dwa dni zaciętej rywalizacji na kortach warszawskiego klubu Padlovnia wyłoniły zwycięzców Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Padlu.

Walka o tytuł mistrza Polski rozegrała się w czterech kategoriach – Open, Kobiety, Mikst oraz Seniorzy 45+. W jednym z najważniejszych wydarzeń padlowych, organizowanych przez Polską Federację Padla udział wzięło blisko 70 par.

W kategorii Open z numerem jeden rozstawieni zostali Filip Olech i Gabrieli Biliński. Mimo młodego wieku udźwignęli presję ciążącą na faworytach. Odpornością psychiczną wykazali się szczególnie w półfinale, w którym zmierzyli się z parą Jakub Słowiński / Oskar Górka. Zwycięzcę tego pojedynku wyłonił super tie-break, grany na przewagi. Ostatecznie Olech i Biliński, broniąc czterech piłek meczowych, wygrali go 16/14.

W finale młodzi padliści wygrali w dwóch setach z parą Jerzy Janowicz / Marcin Maszczyk 7/5 6/2. Tym samym zrewanżowali się im za ostatnią porażkę w Otwartych Mistrzostwach Śląska.

Od początku wiedzieliśmy, że mamy bardzo duże szanse na zdobycie mistrzostwa. Na każdy mecz wychodziliśmy bardzo skoncentrowani i zmotywowani. Udało nam się wygrać bardzo ciężki półfinał, który dodał nam dużo pewności siebie. W finale zagraliśmy bezbłędnie. – ocenia Gabriel Biliński.

Na najniższym stopniu podium stanęli Jakub Słowiński i Oskar Górka, którzy w meczu o trzecie miejsce wygrali z parą Mateusz Miroński / Michał Reda 6/2 6/4.

Filip-Olech Gabrieli-Biliński Jerzy-Janowicz Marcin-Maszczyk

W turnieju kobiet wystąpiło pięć par. Panie wyłoniły ostateczną kolejność grając systemem każdy z każdym. Mistrzowski tytuł obroniły Zofia Piorkowska i Aleksandra Rosolska, które odniosły cztery przekonywujące zwycięstwa. W każdy z pojedynków wygrały choćby jednego seta w stosunku 6/0.

Atmosfera była naprawdę wspaniała, panował duch zdrowej sportowej rywalizacji na korcie. Trudnością dla mnie był fakt, że mecze rozgrywane były zarówno na kortach pod dachem, jak i na powietrzu, co powodowało trudności w dostosowaniu się do warunków. Jednak pomimo tego cel został osiągnięty. Gorąco dziękuję mojej partnerce Oli Rosolskiej za wspólną pracę i walkę o tytuł, za ambicję ale również fun na korcie. Za wsparcie i całą drogę do sukcesu. – mówi Zofia Piórkowska.

Srebrne medale wywalczyły Joanna Nowakowska i Roksana Łukasiak, a brązowe bardzo dobrze znane fanom tenisa – Marta Domachowska i Klaudia Jans-Ignacik.

 Zofia-Piorkowska Aleksandra-Rosolska Joanna-Nowakowska Roksana-Łukasiak

Pierwsze mistrzostwo Polski

Niezwykle ciekawe widowisko stworzyli w finale panowie z kategorii 45+. O tym, do kogo powędruje tytuł mistrza Polski zadecydował super tie-break. W nim więcej spokoju zachowali Przemysław Bielawski i Hiszpan Fermin Perez. Drugie miejsce zajęli zwycięzcy letniej odsłony Międzynarodowych Mistrzostw Polski z ubiegłego roku Tomasz Jędrzejewski i Aleksander Piotrowski.

Losowanie było specyficzne bo w mojej dolnej części drabinki były mocne pary i rankingowo i turniejowo. Wiedziałem, że przed ewentualnym finałem czekają nas trzy trudne mecze. Oczywiście przeciwnicy też nie byli zadowoleni z losowania bo ja gram mało w Polsce, nie mam wielu punktów, a partner nie ma ich wcale. Byłem dolosowywany do drużyn rozstawionych i raczej nikt nie chciał mnie trafić w pierwszych rundach. Każdy z rozegranych meczy miał swoją historię. Raczej miałem nad nimi kontrolę i po wygraniu ich zameldowłem się w finale, gdzie czekała na mnie para numer 1, z którą to grałem wcześniej wielokrotnie i niestety nie wygrałem ani razu. Ku ogromnej mojej radości zostaliśmy mistrzami Polski w padlu, pierwszy raz w mojej karierze. – mówi nam Przemysław Bielawski.

Bardzo zacięty był również mecz o trzecie miejsce. Ostatecznie na najniższym stopniu podium stanęli Tomasz Bogucki i Krzysztof Stenzel, którzy po przegraniu pierwszego seta, rozstrzygnęli na swoją stronę drugą partię i super tie-breaka. Czwarte miejsce dla pary Adam Pajestka / Jan Kania.

Przemysław-Bielawski Fermin-Perez Tomasz-Jędrzejewski Aleksander-Piotrowski

W turnieju gry mieszanej triumfowali Marta Domachowska i Jerzy Janowicz. W finale w dwóch setach pokonali Joannę Nowakowską i Filipa Olecha 6/4 6/4. Po brązowe medale sięgnęli Aleksandra Rosolska i Michał Reda, którzy wygrali w meczu o trzecie miejsce z Zofią Piórkowską i Kamilem Grzybowskim 6/0 6/1.

 Marta-Domachowska Jerzy-Janowicz Joanna-Nowakowska Filip-Olech

Szczegółowe wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski dostępne na platformie kluby.org.