//Kto zagra na Igrzyskach Europejskich?
Piórkowska Rosolska Maciocha Łukasiak

Kto zagra na Igrzyskach Europejskich?

Za nami cztery z pięciu turniejów eliminacyjnych do Igrzysk Europejskich, które na przełomie czerwca i lipca odbędą się w Krakowie. Polskę reprezentować będą dwie pary męskie i dwie żeńskie.

Polish Padel – Go Olympics, tak nazywa się cykl turniejów organizowanych przez Polską Federację Padla, który ma wyłonić naszych reprezentantów na europejski czempionat.

W ramach rozgrywek zaplanowano pięć turniejów: Mistrzostwa Województwa PFP by Amber Park Spa (14-15.01 Szczecin, Fabryka Energii), II Polish Padel Tour 2023 (04.02-05.02 Warszawa, We Are Padel), Polish Padel Tour: Super Seria (04-05.03 Warszawa, Interpadel) , IV Polish Padel Tour 2023 (01-02.04 Warszawa, Padlovnia) oraz Otwarte Mistrzostwa Śląska w Padlu (15-16.04 Tychy, PadelTeam).

W każdym z turniejów zawodnicy i zawodniczki walczą o punkty do klasyfikacji generalnej. O kwalifikacji do IE decyduje łączna suma zdobytych punktów przez parę z trzech turniejów, w których zajęli najwyższe miejsca.

1 miejsce – 500 punktów
2 miejsce – 375
3 miejsce – 300
4 miejsce – 240
5 miejsce – 220
6 miejsce – 200

Trzy pary, jedno miejsce

Przed ostatnim turniejem eliminacyjnym, pozostała już tylko jedna niewiadoma. W rywalizacji mężczyzn pewni awansu do Igrzysk Europejskich są Maciej Naduk i Mateusz Lipiński. Mistrzowie Polski wygrali trzy turnieje, w których wzięli udział. Walka o drugą przepustkę rozegra się między trzema parami: Maszczyk/Janowicz, Olech/Biliński i Słowiński/Górka. Jeśli któraś z nich wygra turniej w Tychach, zapewni sobie awans do europejskiego czempionatu.

Do klasyfikacji generalnej liczone są punkty z trzech najlepszych turniejów, dlatego każda z par, swoim dobrym występem w Tychach zastąpi swój najgorszy wynik, który obecnie brany jest pod uwagę. W tabeli poniżej zaprezentowaliśmy, o ile punktów przy ewentualnym turniejowym zwycięstwie, może powiększyć się suma każdej z wymienionych par.

Najwięcej zyskać może duet Słowiński/Górka, który dwukrotnie plasował się na drugich lokatach, a trzeci liczony wynik to trzecie i czwarte miejsce, kiedy zawodnicy grali z innymi partnerami.

ParaSuma punktówPunkty do zdobycia
Maszczyk / Janowicz2120480
Olech / Biliński2100400
Słowiński / Górka1960540

MĘŻCZYŹNIKLASYFIKACJA GENERLANA

U kobiet wszystko jasne

W rywalizacji kobiet wszystko jest już jasne. W Krakowie reprezentować nas będą Zofia Piórkowska i Aleksandra Rosolska, które podobnie jak para Naduk/Lipiński, odniosły zwycięstwa w trzech turniejach cyklu. Przepustkę do Igrzysk Europejskich wywalczyły również Barbara Maciocha i Roksana Łukasiak. Duet ze Szczecina odniósł zwycięstwo w turnieju otwierającym cykl, rozgrywanym w Fabryce Energii oraz plasował się na drugich lokatach w warszawskich turniejach, których gospdarzem były kluby Interpadel i We Are Padel.

KOBIETYKLASYFIKACJA GENERLANA

Szczegółowe wyniki dostępne na kluby.org.